Merre tartanak az önvezető autók? Minket is magukkal visznek?
Mit várhatunk a részben vagy teljesen önmagukat vezető autóktól? Sok jóslás jelenik meg ezen a területen. Nézzünk először egyet a piac nagyságáról! A Boston Consulting Group szerint 2025-re 42 milliárd, 2035-re 77 milliárd dolláros üzlet lesz ez. Az alábbi grafikonokon látszik, hogy 2035-re már az új eladásoknak közel kétharmada ilyen autókból kerül majd ki (a számok milliárd dollárban értendők). Ez – persze – a darabszámokban másképp néz ki, mert ezek az autók sokkal drágábbak lesznek (a teljesen önvezetők legalább 10 ezer dollárral).
Ha már a pénznél tartunk, a megkérdezett vezetők negyede hajlandó 4000 dollárt fizetni egy-egy kiválasztott képességért. A kedvencek: vezetés autópályán, vezetés nagy forgalomban, vagy egy kiválasztott útvonalon, és a teljesen automata (valet) parkolás.
Mi bírná rá az embereket arra, hogy ilyen autókat vegyenek? A felmérés szerint: alacsonyabb biztosítási díjak, kisebb fogyasztás és jobb biztonság. Az első kettő egyszerű és könnyen megoldható, bár a biztosítások esetében vannak tennivalók, de azok nem bonyolultak.
A biztonság megérdemel néhány külön cikket. A mai problémák triviális hibákra és mulasztásokra vezethetők vissza. Másképpen mondva: félig vagy annyira sem kész modulokat építenek be ezekbe az autókba, így nem az a csoda, hogy vannak váratlan balesetek, hanem az, hogy mennyire kevés van belőlük.
Mire számíthatunk, mikor árasztanak el minket ezek a járművek? Különböző jóslatok vannak, előbb írtam a BCG becsléseiről. Mit mondanak a gyártók?
A kínai Baidu szerint pár éven belül kész lesznek a szériagyártásra, és 2021-ig beindul az önvezető autók tömegtermelése. Arra számítanak, hogy Kína és néhány más ország elfogadóbb, befogadóbb lesz ezen a területen. Nekik talán kevésbe kell foglalkozniuk a már meglévő gyártási kapacitások jövőjével, így „zöldmezősen” könnyebben ugrálnak majd. A többi gyártó erre az időre még inkább csak a vezetést segítő funkciók továbbfejlesztését látja reálisnak, de egy új játékosnak mások a lehetőségei. Ez a kínai cég hamarosan 10 városra terjeszti ki a saját fejlesztésű vezető nélküli autóinak a tesztelését. Hamarosan Amerikában is megkezdik a teszteket. Azt is tervezik, hogy autómegosztó szolgáltatásokkal működnek együtt. Érdekesség: a K+F központjuk a Szilícium völgyben van, a Google közelében. (Vajon agyelszívással is foglalkoznak? Az egyik emberük dolgozott már a Google-nél és öt hónapot töltött a Tesla Autopilot csapatában.)
Azt még ők sem tudják, hogy az önvezető autók egymás között és a „közönséges” autókkal fognak-e kommunikálni, és hogyan. Azt hiszem, hogy éppen ez a kommunikáció segíthetne annak a célnak az elérésében, hogy kevesebb baleset és kevesebb torlódás legyen az utakon. Nemrég a Google autójának volt egy kisebb balesete a „kommunikációs félreértés” miatt. Mi történt? Azt tapasztalták, hogy az autóik túl óvatosan, „mazsola” módon vezetnek, és ezért vannak az idegenhibás koccanásaik. A többi vezető más viselkedéshez van szokva, másra számít az utakon. Ezért átprogramozták, hogy legyen egy kicsit belemenősebb. Ez be is vált, amíg nem egy busz elé vágott be, és a buszvezető nem hárította el a koccanást. A hírek szerint visszavettek a belemenősségből, ha a másik jármű busz vagy teherautó. Tanulnak vezetni…
Mit mond a Google jövőről? Semmit. Még évekig tesztelnek, és majd keresnek partnereket a megvalósításhoz.
És a Tesla? Elon Musk egy évvel ezelőtt 5-6 évre becsülte az önvezető autó elkészítéséhez szükséges időt. Akkor azt mondta, hogy a legnagyobb hiányosság a számítógép képessége a tárgyak gyors felismerésére. „Determining what an entire object might be when only a piece of it is visible by camera or radar is a key issue for the technology to determine the correct course of action for the vehicle.” Az idei tragikus baleset sajnos igazolta ezt.
A jelek szerint a kínai cég jobban igyekszik, jobban nyomul. Nekik sürgősebb, nekik ott van az óriási belföldi piac, és náluk valószínűleg lazábbak a szabályok. Meglátjuk, hogy mikor jönnek ki a saját autójukkal…
A BCG víziói között szerepel az is, hogy a megapoliszokban (mint New York és Párizs) az önvezető autók megosztása (egy-egy útra való igénybevétele) gazdaságosabb lesz a saját autónál. Ezzel ott csökkenhet a forgalom, ami rájuk is fér. Mi lesz a helyzet a kisebb (néhány milliós) városokban? Mi lesz az autópályákon?
Akarják majd az emberek ezt az egészet? Ilyen véleményeket olvastam a napokban:
- 2020 körül nagy változás jön. Az emberek nem akarnak majd autót birtokolni. Telefonon hívnak egy autót, az megjön, elviszi őket, nem kell leparkolni, és csak megtett út után kell fizetni.
- Ez ugyanaz, mint a taxi. Az is telefonhívásra jön, elvisz, nem parkolok vele, a megtett utat fizetem.
- Megváltoznak a városok, mert 90-95%-kal kevesebb autóra lesz szükség. A parkolókat parkokká alakítjuk.
- A taxi létezése sem csökkentette az autók számát, és megmaradtak a parkolóhelyek is.
- A nagy probléma az lesz, hogy az önvezető autó megáll, ha valaki előtte sétál az úttesten. Ha sok ilyen autó lesz, az egész úttest gyalogátkelőhellyé változik, és leáll a forgalom. Az autók utasai rablások célpontjai lesznek.
- Sok további biztonsági intézkedés kell a halálos balesetek megelőzésére.
- Milyen unalmas lesz az életünk!
Kedves Olvasó! Te hol tartasz, mit gondolsz? Szívesen hagynád másra az autó vezetését? Mindig, vagy csak unalmas környezetben (városi dugóban, autópályán)? Hiányozna a vezetés élménye? Hogy kiabálnál az ostobán vezető géppel?
Mennyi kérdés? Van még?
Kiváló poszt, mint mindig! 😉 Engem az a kérdés foglalkoztat, hogy az önvezető és legfeljebb egymással kommunikáló létet miként fogja felváltani a központosított szervezés. Nem autokratizmusra gondolok, hanem arra, amikor a közösség rájön,hogy inkább egy központi szervezőnek delegál egy-egy koordinációs feladatot, amivel az említett problémák némelyikére megoldást adhatna, pl. valós idejű, útvonaltervek alapján meghatározott sebesség, akár “vonatban” haladva, vagy egy-egy forgalmi sáv iránya illesztése a forgalmi igényekhez, helyi elsőbbségi szabályok módosítása, stb.
KedvelésKedvelik 2 ember
Ez része a játéknak. Van közvetlen hatás, autók egymással kommunikálnak, pl. aki siet, az elsőbbséget kap. De a domináns központi kell legyen, különben lokális dugók lesznek.
KedvelésKedvelik 1 személy
Köszönöm! 🙂
Vannak már kezdeményei a központosított szervezésnek, Waze a neve. Ott együttműködnek az autósok, információt adnak a központnak, és a központ megmondja nekik, hogy merre menjenek. Ők pedig többnyire szót is fogadnak. Az önvezető autók esetében ezt valóban le lehet bontani sávokra és megadott sebességre is.
Itt ér össze a közösségi együttműködés, az IoT, a felhő és a felhőben ülő okosság (akár, pl., Watson).
KedvelésKedvelés
Szerintem az önvezető autók előbb megtanulnak vezetni, mint az emberek többsége mentálisan képes lesz átállni az új helyzetre. Annak idején, leszólták azt, aki bunkofónozik, volt sok utóvédharcos (és még mindig van néhány), de a tendencia végigmegy.
Ha valaki szabadságjogként értelmezi, hogy ő autót vezethet és ha ezt elviszik tőle, akkor ezt személyes támadásként éli meg ahelyett, hogy felismerné, hogy ez milyen új lehetőségeket nyit meg előtte, nos, ők szépen ki fognak halni.
Hasonló dolog történik a robotok kapcsán. Gyilkos robotokat senki nem akar a házába. Ám amikor a szomszéd több szabadidőt szerez magának, hogy értelmes dolgokkal foglalkozzon, mert robotok elvégeznek egy sor munkát, akkor működésbe lép a gépszíj.
A vezetés élményének kiszolgálására új szolgáltatások készülnek, vagy virtuális térben vagy egy félre eső helyen, ott lehet tombolni.:)
KedvelésKedvelik 1 személy
Akkor van értelme robotokkal elvégeztetni az unalmas fárasztó melót, ha képesek vagyunk a felszabaduló időt értelmes alkotó tevékenységre fordítani, vagy olyasmire, amit szeretünk csinálni. A legvégén az is kiderülhet, hogy egy csomó robotokkal végeztetett munkára nincs is szükség. 🙂
KedvelésKedvelik 2 ember
Például a robot nézi az unalmas sorozatot, amelytől nem tudunk elszakadni.:)
KedvelésKedvelik 1 személy
🙂 🙂 🙂
KedvelésKedvelés
Ez nagy ötlet! 🙂
KedvelésKedvelés