Egy mellékszál: mi történik azzal, amit elolvasok?
Két hete – megragadva egy témajavaslatot – elkezdtem magáról az írásról írni. Miért és hogyan blogolok?
A múlt héten – a szemeszter vége kapcsán – a főiskolai oktatásról írtam. Hol és mit tanítottam az őszi félévben, és mik a tavaszi tervek?
Most visszatérek az előbbi témára, mert még maradt bennem ki nem írt szöveg. A blogolás számomra a nagyobb lélegzetű, 2-3 oldalas, és egymásra épülő írásokról szól. A cikkek néhány téma köré szerveződnek, és párhuzamos folyamokat alkotnak. Ezek a folyamok többé-kevésbé alkalmasak arra, hogy valaki nekiüljön és végigolvassa őket.
A témákon nem csak gondolkodom, hanem olvasok is róluk sokat. A megtalált cikkek egy része arra ösztönöz, hogy egy-egy témában elmélyedjek, és részletesen írjak róla. (Megjegyzés: illendő megemlíteni az ihletet adó írást, hivatkozni rá.) Más cikkek nem váltanak ki ilyen hatást, hanem csak bekerülnek a gyűjteményembe, hogy egyszer majd felhasználjam őket, ha úgy adódik. Hébe-hóba meg is osztottam ezeket a cikkeket.
Tavaly augusztusban éledt fel bennem az igény, hogy ebbe is rendszert vigyek, amikor több megosztásra érdemes írást is olvastam az együttműködés témában. Rövid keresgélés után ráakadtam a scoop.it szolgáltatásra. Mindjárt bele is írtam a gyűjteményem első darabjait, rögtön tizenhármat az együttműködésről.
Nagyon megtetszett, és jól használhatónak bizonyult. Azóta azt is megtanultam, hogy egészen másképp kell használni, mint az első napokban csináltam. Mit nem csináltam jól? Először is, mi ez a scoop.it, és mire való? Ez egy content curation, azaz tartalomgondozási platform. Maga a „kurátor” szó leginkább a kiállítások világából való – azt az embert jelenti, aki összeállítja a kiállítás anyagát. Hasonlót csinál az is, aki érdekes cikkeket válogat össze egy gyűjteménybe, és azt elérhetővé teszi mások számára is. Olyasmi ez, mint egy online folyóirat, de nincsenek rendszeresen megjelenő számok, hanem ugyanaz a szám frissül rendszeresen.
Ez tulajdonképpen a tartalommarketing egy fajtája, de itt nem én hozom létre a tartalmat, hanem „csak” észreveszem, összegyűjtöm, és közzéteszem a saját megjegyzéseimmel ellátva. Ez is értékes és hasznos az olvasóknak, ha jól csinálom. Ugye, nem rossz az, ha valaki válogat az interneten megjelenő rengeteg minden között, és javasol naponta egy-két érdekeset?
Vissza a kérdésre, hogy mit nem csináltam jól. Beírtam egy csomó mindent egy szuszra. Ki tudja ezt követni és elolvasni? Szerencsére senkinek se kellett követnie, mert nem osztottam meg sehol máshol, így rajtam kívül senki se látta. Na, ez volt a második hiba, ami majdnem kijavította az elsőt 🙂 A harmadik hiba az volt, hogy nem fűztem a begyűjtött írásokhoz saját véleményt. A negyedik pedig a kulcsszavazás elmaradása volt.
Kedves Olvasó! Ha ezek után érdekel, hogy érdemes ezt csinálni, elmondom, hogy mit tapasztaltam ki.
Hamar (a második napon) észrevettem, hogy nem tudom egy témakörbe belepréselni a megtalált írásokat, ezért létrehoztam a másodikat, ami a számítási felhővel foglalkozik. Két héttel később jött a harmadik: CIO. Egyelőre itt tartok, nincs negyedik, nem akarom nagyon szétforgácsolni…
Most jön egy kis gyakorlati útmutató. Így végzem a kurátori munkát:
- Sok olvasás. Az érdekes cikkek címét és linkjét felírom, ha nem tudom azonnal közzétenni. (A nagyon fontosakat lemásolom és elteszem, hátha közben eltűnnek az internetről.)
- Megkeresem a cikkben a (számomra) legfontosabb, legérdekesebb vagy legmegkapóbb 2-3 mondatot, és kimásolom valahova.
- Kiválasztom a legjobb, legütősebb képet a cikkből.
- Írok róla 2-3 mondatot magyarul. (A cikkek többsége angolul van.) Ezek a mondatok nem a cikk tartalmát mondják el, hanem a saját véleményemet, megjegyzésemet, kérdéseimet írom le.
- Kulcsszavakat választok. Ezekből kétféle kell. Először is azok, amik a Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ megosztásokban látszanak majd – ezek egyszavasak és általánosak. A másik féle kulcsszavaknak a scoop.it keresésben lesz szerepük. Itt megjelenhetnek az előzőek mellett többszavasak és speciálisak is.
- Eldöntöm, hogy mikor jelenjen meg a cikk. (Az előbb említettem, hogy nem érdemes egyszerre az emberek nyakába önteni mindent. Jobb elosztani, legfeljebb napi hármat közzétenni, és azokat is egy-két órányi távolságban egymástól.)
Ennyi az egész! Most már be is írhatom, és hadd menjen! Az útnak indítása előtt még ellenőrzöm, hogy a közösségi megosztások rendben vannak-e, megy-e majd mindenhova (Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+).
Megéri ennyit dolgozni vele? Jó kérdés, és nem tudom a biztos választ. Szempontok:
- Nagyjából havi száz olvasást regisztrál a scoop.it – ez cikkenként átlagosan 10, de nagy a szórás. Ez is hasznos lehet a szakmai hírem építésére.
- Ha már csinálom, csináljam jól, hátha valakinek hasznára van!
- A gyűjtemények nekem is hasznosak. Jó, hogy minden cikkhez van összefoglaló és felírom saját véleményemet is.
Kedves Olvasó! Itt találod a jelenlegi három témát, ha érdekel valamelyik:
- Közösségi együttműködés – a kedvencem, amiről annyit írok és beszélek.
- Számítási felhő – ez elég vegyes, van benne dolgok internete, önvezető autó, okos otthon, stb.
- CIO – számítástechnikai vezetők számára érdekes, nem csak műszaki jellegű írások.
Lehet, hogy mások már leírták amit az írásaid háttereként, inditékaiként és technikájáról leírták. Nekem ez az első és nagyon tanulságos ill. furcsán hangozhat ugyan, de sok visszaigazolását olvastam saját tapasztalataimnak – bár messze nem írtam annyit és olyan tudatosan moint Te.
Egy kérdéskörben talán tudok hozzáadni a kétségeid részleges eloszlatásához, ez pedig a vita kialakulása ill. a véleményed szerint annak elmaradása. Viszonylag sok fórumon vettem részt és szoltam hozzá olyan témákhoz, amelyekben volt véleményem éstapasztalatom vagy kérdésem. Ezekre tudom alapozni a véleményem. A divat nagyon fontos összetevője a vita kialakulásának. A kérdés/téma megfogalmazása, figyelkemfelhívó ereje sokat jelent, bár a divat téma továbbra is vezeti a sort. Sajnos azt tapasztaltam, hogy nem mindegy ki veti fel a témát. Bizonyos háttér, előélet kll hozzá. Ez az esetedben kezd kialakulni, elkezdtek figyelni rád. Amiért nem működik a vita ill. amikor nem alakul ki vita, az a lerágott csont vagy túl általános típiusú témák. Ugyancsak nem alakul ki vita ha túl jól előkészített bevezető anyag párosul a témához. Ez a kevésbé felkészülteket elbátortalanítja, a jobban felkészültek egyetértenek vel és maradnak az exhibicionisták, akik mindenképpen hozzászólnak, mert a téma divatos, olvasottsági “pontokat” szerezhetnek.
Összefoglalva nagyra értékelem az interneten kifejtett tevékenységed, írásaid rendszeresen olvasom.
Üdv
Jungi
KedvelésKedvelik 1 személy
Köszönöm, örülök, hogy értékes számodra, amit írok.
Írtak már többen is erről a témáról. Az enyém talán annyiban más, hogy én nem vagyok tartalommarketinges. Nem ebből élek (bár nem lenne rossz), nem is árulom ezt a tudást, nem tanítom a blogolást és környékét (bár nem lenne rossz). Pontosabban, a Wekerlén tanítom, de egészen alapfokon a marketinges hallgatóknak,
Ami a vitát illeti: pár héttel ezelőtt az IT Business Club alapján az informatikusok álláslehetőségeiről írtam. Ez elég sok hozzászólást és vitát generált az egyik LinkedIn csoportban. Olyan téma, amiben mindenkinek van véleménye, és elég határozott is…
Még egyszer köszönöm, Jungi! Igyekszem érdekes dolgokról írni. Ezen a héten megint olyan jön, ami érinti a munkalehetőségeket, az automatizálás és a mesterséges intelligencia lesz a téma. Nem teljesen új, kapcsolódik az “okos” dolgokhoz, mikről párszor írtam már. Meglátom, jön-e ki belőle vita…
KedvelésKedvelés