Mikor ülhetünk az iCar-ba? Vajon iPhone-ról is irányíthatjuk?
Sokat olvastam és írtam már idén az önvezető autókról – főleg azokról, amik már az utakon próbálnak ügyesen vezetni, több-kevesebb sikerrel. Az persze nem hír, ha egy autó nem okoz balesetet, így inkább a negatív hírek kerülnek előtérbe.
A régi autógyártók lassan, fontolva haladnak, nem érzik szükségét annak, hogy az elsők között legyenek ezen a területen. Van nekik éppen elég vevőjük így is, ezért inkább csak „melegen tartják” a témát, és kisebb lépéseket tesznek.
Mit tesznek a „nagy öregek”?
A Ford tervei szerint 2021-ben nagyüzemi méretekben gyártják majd a kormánykerék, fék- és gázpedál nélküli autókat. Az ilyen autókban már nem lesz vezető, akinek be kellene (lehetne) avatkoznia, amikor kezelhetetlen helyzettel találja szemben magát a robotpilóta. Ez egészen más, mint a vetélytársak jelenlegi fejlesztései, amikben az autó a vezetőre hárítja a felelősséget, amikor ismeretlen helyzetbe kerül. (Sőt, a mai rendszerekben még csak nem is mindig szól az autó, hogy gondja van – egyszerűen csak hibázik, de nagyot.)
Saját értékelésük szerint az önvezető autó ugyanakkora áttörés lesz, mint a szintén a Ford által kitalált futószalagos gyártás volt száz évvel ezelőtt. Ehhez az önvezető autók tervezésében meglévő évtizedes tapasztalatuk mellett erre specializált cégekre és a gyorsan növő Palo Alto-i kutatóközpontjukra támaszkodnak. Idén megháromszorozzák a közutakon futó ilyen autóik számát, és jövőre ismét háromszoroznak. Érdekes, hogy a Ford nem szerepel a hírekben – valószínűleg azért, mert semmi érdekes sem történik az autóikkal, nem okoznak baleseteket.
Mennyire reális a Ford terve? Nem minden helyzetre tervezik az autót, hanem csak városi taxinak. Über-sofőrök, figyelem! Olvasták, ugye, hogy az Über már elkezdte az önvezető autók használatát? Nos, a Ford pár éven belül képes lesz sok-sok ilyen autót leszállítani. Arra specializálják, hogy a városi forgalomban álljon helyt. Nem lesz teljesen magára hagyva az utas. A kormánykerék és a pedálok helyett egy táblagépet kap, amin kommunikálhat az autóval.
Az nem teljesen világos, hogy miben áll majd ez a kommunikáció, de támaszkodhatunk az eddigi példákra, ha kíváncsiak vagyunk. Az eddigi prototípusok képernyőn tájékoztatták az utasokat, hogy észlelték a veszélyt vagy akadályt, sávot fognak váltani, vagy előzni készülnek. Van egy érdekes példa, az Olli vezető nélküli kisbusz, amiben már a Watson is szerepet kapott. Egyelőre még nem azt a szerepet, amit én szánnék neki, hogy optimalizálja és biztonságossá tegye a forgalmat. Ehhez rengeteg járművet kellene irányítania. Az Olliban csak annyit csinál, hogy válaszol az utasok kérdéseire, mint pl.: Miért állunk meg? Időben oda fogok érni ebben a forgalomban? Az alkotói szerint ezzel személyessé válik az utazás, és könnyebben bíznak meg az utasok a robotpilótában. Meglátjuk! Most csak egy nagyon kicsi helyen jár Maryland államban (National Harbor), de Miami és Las Vegas is szerepel az idei terveikben.
Milyen lenne egy ilyen vezető nélküli kisbuszban utazni? Ki ugrana fel máris?
Ha már „nagy öregek”: megnéztem, hogy mit árul el a Mercedes a terveiből „autonomous driving” címen. Azt mondják, hogy a meglévő technológiát (szenzorokat) akarják használni, mert nagyon sok időbe telik, amíg az újak megbízhatóak és megfizethetőek lesznek. A többit szoftverrel oldják meg. Ez nagyon különbözik a Tesla kockáztató megközelítésétől (ők új, kipróbálatlan és alkalmatlan technológiát is szívesen beépítenek az autójukba – majd a tragédia után keresnek másikat). Részmegoldásokat már teszteltek éles forgalomban, pl., Mannheim Pforzheim között teljesen normális országúti és városi forgalomban, autók, kerékpárosok, gyalogosok között 2013-ban egy S500-assal. A jövőbeli terveikből az F015-ös luxusautót mutatják. Ez annak az elképzelésnek a része, hogy az életünk három helyen zajlik majd: otthon, iroda, autó. Ehhez illeszkedik a „digital lifespace” az F015-ben. Arra is gondoltak, hogy az autó mit és hogyan jelezzen a körülöttünk közlekedőknek, pl., kivetít az úttestre egy gyalogátkelőt, hogy az ember nyugodtan átmehessen előtte.
Megnéztem, mit mond erről a Volkswagen. Lényegében azt, hogy vezető gyártó lesz ezen a területen, és ezt a tapasztalatukra alapozza. Az évtized végére lesz „connected” elektromos autójuk, ami közel 500 km-t tud megtenni egy töltéssel. Arról nem esik szó, hogy önvezető lesz-e. Talán azért nincsenek még részletek, mert arra várnak, hogy meg tudják venni a kész önvezető csomagot, amit csak be kell építeniük az új elektromos autójukba? Lehet ilyet venni? A jelek szerint hamarosan lehet majd. Kitől? A Delphi időtlen idők óta gyárt elektromos és elektronikus elemeket autókhoz, a Mobileye pedig okos és nem drága kamerákat ad hozzá a megoldáshoz. Most összefognak, komplett csomagot állítanak össze, amit 2019-től megvehetnek az autógyártók. (Megjegyzés: a Delphinek van saját autója is, de valószínűleg inkább csak a felhajtás kedvéért. Itt egy kép róla, amiben az a meglepő, hogy nincs az autón semmi különös. Mindent ügyesen elrejtettek.)
Az új belépőkről csak ennyit mond a VW: „the challenge for the start-ups is meeting the quality levels that the car industry is so well practiced in, from 10 year durability standards to building car after car to the same levels”. Ehhez nyilván nekik is lenne hozzászólásuk…
Azzal kezdtem, hogy mit csinál az Apple. Mit is? Most éppen változtat egy nagyot. Új vezető került a Titan projekt élére, és elküldtek néhány tucat embert a csapatból. A hírek szerint már nem autót terveznek gyártani, hanem az önvezető autóhoz való technológiát. Korábban (decemberben) regisztrálták az „apple.car” domaint és egy pár másikat az autó témában. Tárgyaltak egy kíváncsiskodók elől teljesen elzárt terület használatáról, ahol mindenféle körülmények között lehet az autókat tesztelni. Tim Cook azt mondta a részvényeseknek, hogy még egy darabig „karácsony előtti” titokzatos időszak lesz, amíg csak találgatni lehet, hogy mi lesz a fa alatt, de semmi biztosat nem lehet tudni.
Találgassunk! Lesz iCar, vagy technológiát szállít az autógyártóknak az Apple? Ha lesz, ki gyártja? Maga az Apple, vagy átcímkézi másnak az autóját? Ha technológiát szállít, hogy viszonyul majd a Delphi és a Mobileye párosához? Tud sokkal jobbat adni? (Hiszen olcsóbb aligha lesz.)
Egyelőre még elég bizonytalan a dolog. A nagy gyártók titkolóznak, a start-upoknak pénz kell, ők meg sokat mondanak. És még lehet egy adag “sötét anyag” a háttérben, egy cég, amely összerak egy szuper csomagot és csak be kell építeni:)
KedvelésKedvelés
Az említett “sötét anyag” egy része már napvilágra került: A Delphi és a Mobileye már bejelentette azt a csomagot, amit bármilyen autóba be lehet építeni. Ez lehet a “lusta” autógyártók megoldása.
KedvelésKedvelés